Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 - екипна потера за жени
Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Друмски велосипедизам | ||||
Друмска трка | мажи | жени | ||
Хронометар | мажи | жени | ||
Велодромски велосипедизам | ||||
Спринт | мажи | жени | ||
Екипен спринт | мажи | жени | ||
Кеирин | мажи | жени | ||
Екипна потера | мажи | жени | ||
Омниум | мажи | жени | ||
Планински велосипедизам | ||||
Крос-кантри | мажи | жени | ||
BMX | ||||
BMX | мажи | жени |
Екипната потера за жени на Летните олимписки игри 2012 во Лондон била одржана на лондонскиот велопарк на 3 и 4 август.[1] Екипната потера започнала со квалификации. Екипите биле подредени во првото коло според нивните квалификациски времиња - најбрзата екипа се натпреварувала со четвртата најбрза, втората се натпреварувала против третата, петтата против осмата и шестата против седмата. Победниците од двете групи помеѓу првите четири екипи напредувале во финалето; преостанатите шест екипи биле пласирани според нивните времиња од првото коло, додека двете најдобри екипи се натпреварувале за бронзата.[2]
Екипата од Велика Британија составена од Даниеле Кинг, Лаура Трот и Џоана Роусел го освоила златниот медал со време подобро од светскиот рекорд. Вклучувајќи ги и трките пред Олимпијадата, како и самата трка во финалетот, тие шестпати го подобриле светскиот рекорд, секогаш подобро од минатата трка.[3]
Распоред[уреди | уреди извор]
Сите времиња се според UTC+01:00
Датум | Време | Коло |
---|---|---|
Петок, 3 август 2012 | 17:00 | Квалификации |
Сабота, 4 август 2012 | 16:10 | Прво коло и финале |
Резултати[уреди | уреди извор]
Квалификации[уреди | уреди извор]
Место | Земја | Велосипедисти | Резултат | Забелешка |
---|---|---|---|---|
1. | Велика Британија (GBR) | Даниеле Кинг Лаура Трот Џоана Роусел |
3:15,669 | К, СР |
2. | САД (USA) | Сара Хамер Дотси Бауш Џени Рид |
3:19,406 | К |
3. | Австралија (AUS) | Анет Едмондсон Мелиса Хоскинс Џозефин Томиќ |
3:19,719 | К |
4. | Канада (CAN) | Тара Вајтен Џилијан Карлтон Јасмин Глесер |
3:19,816 | К |
5. | Нов Зеланд (NZL) | Лорен Елис Џејми Нилсен Алисон Шенкс |
3:20,421 | К |
6. | Холандија (NED) | Кирстен Вилд Ејми Питерс Елен ван Дејк |
3:21,602 | К |
7. | Германија (GER) | Јудит Арнт Шарлот Бекер Лиза Бранауер |
3:22,058 | К |
8. | Белорусија (BLR) | Тацијана Шаракова Алена Дилко Оксана Папко |
3:22,850 | К |
9. | Украина (UKR) | Јелизавета Бочкарова Свитлана Гаљук Лесја Калиовска |
3:25,160 | |
10. | Кина (CHN) | Јианг Фан Јианг Венвен Лианг Јинг |
3:26,049 |
- К = квалификувани; СР = светски рекорд
Прво коло[уреди | уреди извор]
Група | Место | Земја | Резултат | Забелешка |
---|---|---|---|---|
4 | 1 | Велика Британија (GBR) | 3:14,682 | СР |
3 | 2 | САД (USA) | 3:16,853 | |
3 | 3 | Австралија (AUS) | 3:16,935 | |
4 | 4 | Канада (CAN) | 3:17,454 | |
2 | 5 | Нов Зеланд (NZL) | 3:18,514 | |
1 | 6 | Холандија (NED) | 3:20,013 | |
1 | 7 | Германија (GER) | 3:21,086 | |
2 | 8 | Белорусија (BLR) | 3:21,942 |
СР = светски рекорд
Коло за медал[уреди | уреди извор]
Натпревар за | Екипа | Време | Место |
---|---|---|---|
злато | Велика Британија (GBR) | 3:14,051 СР | Златен |
САД (USA) | 3:19,727 | Сребрен | |
бронза | Канада (CAN) | 3:17,915 | Бронзен |
Австралија (AUS) | 3:18,096 | 4 |